Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Jak najít tajemství rychlého metabolismu| ŽIJ-ZDRAVĚ.cz

JAK NAJÍT TAJEMSTVÍ RYCHLÉHO METABOLISMU

„Když pro tebe je to strašně jednoduchý, protože máš rychlý metabolismus. Můžeš sníst cokoli a budeš pořád hubená…“ Podobné věty slýchávám od kamarádek nebo klientek celkem často. Ačkoli je to zásluha především zdravého jídelníčku a pravidelného pohybu, tak pro ostatní jsem „ta šťastná s rychlým metabolismem“. Z tohoto důvodu zkusím v dnešním článku přiblížit, jak to vlastně ve skutečnosti je. Zda někteří lidé mají opravdu výhodu v podobě rychlého metabolismu, díky kterému mohou jíst, cokoli chtějí, aniž by přibírali na váze.

CO TO JE METABOLISMUS?

Jednoduše řečeno metabolismus je látková a energetická výměna (příjem a zpracování živin), kterou naše tělo užívá k tomu, aby udržovalo samo sebe v chodu. Každý den musí tělo vykonat řadu úkonů – zpracovat přijatou potravu na použitelné složky, vystavět nové (anabolismus) a rozložit staré buňky (katabolismus), dodat energii pro veškeré naše aktivity, zajistit funkčnost srdce, mozku, jater a dalších orgánů. A veškerou tuto potřebnou energii pak měříme a v kaloriích za den, je to pak vlastně množství energie (palivo), kterou naše tělo potřebuje přijmout. Tuto celkovou energetickou potřebu můžeme rozdělit do tří skupin:

  • Bazální metabolismus – energie k zajištění základních životních funkcí 
  • Energie potřebná ke zpracován potravy
  • Energie potřebná k zajištění fyzické aktivity

Je celkem evidentní, že první položku (bazální metabolismus) těžko ovlivníme, ale ty zbylé dvě samozřejmě můžeme. Proto se na ně podíváme trochu podrobněji.

BAZÁLNÍ METABOLISMUS

Právě bazální metabolismus je tím, pod čím si většina představuje to, že někdo má pomalý a někdo zase rychlý metabolismus. Pálí tedy někdo kalorie rychleji než ostatní? ANO! Stačí přibrat na váze a budete spalovat rychleji.

 

Lidé s nadváhou mají skutečně rychlejší metabolismus, než lidé štíhlí. Protože čím větší tělesnou hmotnost máte, tím více energie potřebujete k jejímu udržení. Kdybych například přibrala 25 kilogramů, musela bych přijmout o 200 kalorií denně více – jen abych si udržela svoji váhu. Kromě toho spálí těžší osoba více energie, když uvádí svoje (větší) tělo do pohybu – a pravděpodobně má i vyšší příjem potravy, čímž se navyšují i zbývající dvě složky metabolismu.

 

Řešením ale samozřejmě není přibírat na váze. Je potřeba vždy porovnávat osoby se stejnou tělesnou hmotností. Pak budete mít vyšší bazální metabolismus, když:


  • Jste muž, protože muži mají přirozeně více svalů a méně tuku než ženy. Také mají i větší orgány, což jim umožňuje pálit více energie.
  • Jste mladí, protože u většiny lidí dochází s přibývajícím věkem k postupnému snižování metabolismu o 10-15%.
  • Máte nízké množství tělesného tuku, protože svalové buňky spotřebují více energie, než tukové buňky, a to dokonce i v klidu. Osmdesátikilový svalovec, tedy bude mít rychlejší bazální metabolismus než osmdesátikilový „nesportovec“.


I přesto všechno, existuje pořád určité malé rozpětí, kdy se bazální metabolismus různých jedinců liší. Přesné důvody vědci neznají, ale bezpochyby za tím budou skutečně geny. Jelikož však nemůžete změnit svoje pohlaví, věk ani geny, tak hlavním způsobem, jak zrychlit svůj metabolismus, je pravidelná fyzická aktivita. Nejlépe taková, která buduje svalovou hmotu a i zvýší vaši tepovou frekvenci (HIIT, TABATA, Kruhový trénink…).

MÁ SMYSL DRŽET DIETU?

Nemá! Již mnoho studií totiž potvrdilo, že když omezíte svůj příjem, tak se Váš metabolismus zpomalí. Čím méně budete jíst, tím více si metabolismus zpomalíte! Chcete-li tedy zhubnout, tak fyzická aktivita bude důležitou součást jakéhokoliv vašeho pokusu o hubnutí, protože pohyb nutí vaše tělo pálit více kalorií a tak vyrovnává případné zpomalení metabolismu.

MŮŽU METABOLISMUS ZRYCHLIT JÍDLEM?

Částečně ano, protože různé potraviny vyžadují ke strávení různé množství energie. Například při trávení bílkovin spotřebuje nejvíce energie (až 30%), zatímco k trávení tuků prakticky žádné a sacharidy stojí někde uprostřed. Teoreticky tak můžete zrychlit svůj metabolismus konzumací většího množství bílkovin (proteinů). Je však důležité si uvědomit, že energie potřebná k trávení potravin představuje jenom malou část celkového metabolismu! Takže tato změna jídelníčku vaší váhu zásadně neovlivní.

JAK SI NEJLÉPE ZRYCHLIT METABOLISMUS?

Pohyb, pohyb, pohyb! Tím můžete udělat jednoznačně nejvíce. Pohyb je jednoznačně nejsnadněji ovlivnitelným faktorem v celkovém denním výdeji energie! Cokoliv, co uděláte – chůze do práce, vaření, uklízení nebo cvičení, běh, posilování hraje důležitou roli, protože to vše zvyšuje složku metabolismu související s pohybem. Hledáte-li metabolický zázrak, tak je to POHYB! Jakákoli pravidelná fyzická aktivita vám do života přinese vedle hubnutí celou řadu dalších prospěšných účinků! A váš metabolismus se určitě také zvýší.

 

Takže jak jsem říkala na začátku, kdy mi někdo řekne, že musím mít rychlý metabolismus, jen se usměji a dodám: „Možná je to pravda, ale vím o způsobu, jak zrychlit ten tvůj, půjdeš si se mnou odpoledne zaběhat?“ :-)

 

Za tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.

 

Mgr. Daniela Šupková

výživový poradce & osobní trenér

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám