JE POHYB PRO HUBNUTÍ OPRAVDU NUTNÝ?
Pohyb (nejen sport) přináší psychickou i tělesnou pohodu a dobře se při něm odreagujete. Pohyb je proto skvělým lékem na srovnání hladiny hormonů. Jestli nejste příznivcem žádného sportu, pak choďte na procházky do přírody nebo pracujte na své zahrádce.
A proč je pohyb tak užitečný? Při sportu nebo jiné pohybové aktivitě se nám do těla uvolňují endorfiny. Endorfiny jsou tzv. hormony štěstí, které navozují dobrou náladu a uvolnění. Co tedy může být lepším prostředkem při boji proti stresu než hormon štěstí? Při pohybu se nejen zbavíte stresu, ale také shodíte ta přebytečná kila, která Vás trápí!
Tuky spalují ve svalech – využijte toho!
Nejenže díky pohybu vydáte energii navíc, ale navíc zvýšíte energetickou spotřebu těla i pro jeho běžný chod. Pohybem si budujete aktivní svalovou hmotu, která i v klidu potřebuje více energie.
Když budete hubnout pouze dietou, až čtvrtina vašeho úbytku váhy bude ze svalů. Tím si snižíte klidový metabolismus a následně budete hubnout s čím dál většími obtížemi. Ale to jsme si již vysvětlili v předchozí kapitole…
Po vyšší fyzické aktivitě to „pálí zadarmo“
I v naprostém klidu spotřebováváte energii pro zachování životních funkcí, tzv. bazální metabolismus. Ale po hodině vyšší fyzické aktivity se zvýší i váš klidový metabolismus až na dalších 48 hodin!
Vaše svalové buňky mají po ukončení pohybové aktivity vyčerpané zásoby cukru (glykogenu) a vyžadují další dodávku. Tu si vezmou z jídla po tréninku nebo z vašich tukových rezerv. Odměnou za fyzickou aktivitu jsou jednak kalorie spálené během ní, ale také kalorie spálené „zadarmo“ po tréninku, a to díky zvýšenému metabolismu.
NA ZÁVĚR JE VŠAK POTŘEBA VYSVĚTLIT, ŽE POUZE DÍKY CVIČENÍ DOSÁHNE IDEÁLNÍ VÁHY MÁLOKDO!